דרושים בורגרראנץמיום ליום שומעים על עוד מקרים של פיטורים וכן על מקרים של צעירים שמתקשים למצוא עבודה. יש הרואים בכך תופעה זמנית עד למציאת החיסון ויש החושבים כי חלק מהחברות פשוט מנצלות את המצב כדי לחתוך בעובדים הפחות מוצלחים, לחתוך בשכר ועוד. לאחרונה התחילו לדבר על מפוטרים גם באחד המגזרים החזקים יותר במשק – בהייטק עם גל פיטורים באמדוקס ובחברות נוספות.  גם במגזר הציבורי סביר להניח שנראה שינויים. עד כמה שזה יכול להפתיע את כולנו אבל נראה כי שר האוצר הולך לצמצם תקנים, להפריש יותר עובדים לפנסיה ולחתוך בשכר של עובדים קיימים. גם גל הפיטורים שצפוי בתעשייה האווירית הוא אחד מגלי הפיטורים הגדולים יותר. נראה כי גם המגזר הפיננסי הולך להצטמצם עם פיטורים בחברות ביטוח ובבנקים, חלקם עובדים זמניים.

עם זאת קיימות גם הזדמנויות, אנו רואים עלייה בביקוש באזורים ובתעשיות מסוימות ואפשר למצוא לא מעט מודעת דרושים כגון דורשים לחברות אופנה או דרושים לתעשיית המזון כגון מודעות בורגר ראנץ דרושים שרואים בכל מקום. עדיין רואים מסעדות שנפתחות ואקזיטים או גיוסי הון מרשימים, כך שהחיים ממשיכים אם כי בקושי גדול יותר. יש גם היצע עבודות נוער בירושלים בקיץ וכן בערים הגדולות אחרות. נראה כי מי שנפגע במיוחד במשבר האחרון הם העובדים הזמניים, חסרי ההכשרות המקצועיות הספציפיות שהרוויחו גם לפני המשבר פחות וחיו ממשכורת למשכורת. במובן זה נראה כי המשבר חידד מגמות קיימות ולא יצר בהכרח מגמות חדשות אלא זירז וגילה בעיות עמוקות שהיו קרובות גם כך לפני השטח.

הקושי הגדול יותר הוא בפיטורים של בעלי משפחות או במקרים קיצוניים בפיטורים של שני בני הזוג מאותה משפחה, מקרים כאלה הם פחות שכיחים אך קיימים, במיוחד כאשר שני בני הזוג עצמאיים באותו עסק או עובדים באותה תעשייה שנפגעה כגון תעשיית התיירות או התרבות או האירועים. לדוגמא שני בני זוג שעבדו כשפים או כמנהל אירועים ומנהלת חדר אוכל וכולי וכרגע נמצאות בבעיות קיומיות. עוד מגזר שנפגע הוא משפחות חד הוריות שבהן ההורה, לרוב האם, איבדה את עבודתה. כמובן שאם במשפחה הילדים הם קטנים, עד גיל 6, אז המצב קשה יותר משום שנטל ההוצאה על הילד והמסגרות שלו בדרך כלל גבוה מאוד.

יולי 13th, 2020

Posted In: הכחול ניצח