5 ההבטחות של טראמפ שעוד נראה אם יתממשו

1. הראשונה היא החומה – טראמפ כאמור הבטיח לבנות חומה לאורך כל הגבול עם מכסיקו ולתת לממשלת מכסיקו לשלם עבורה. שבעים ותשעה אחוזים מתומכי טראמפ תומכים גם ברעיון זה למרות ההתנגדות של הצד הדמוקרטי ורבים מהבכירים הרפובליקנים.

2. לכלוא את קלינטון – ברבות מהאסיפות הבחירות האחרונות שלו טראמפ קרא לכלוא את קלינטון על פשעיה והמושחתויות שלה. עד כדי כך שקלינטון עצמה אמרה שזה טוב מאוד שטראמפ לא אחראי על החוק במדינה. גם הנשיא אובמה התייחס לכך לאחר בחירת טראמפ ואמר שבאמריקה לא נהוג להשתמש במערכת המשפט כדי לסגור חשבונות.
לפחות ראש הFBI רמז שקלינטון יכולה להתמודד עם אישומים פליליים שעלולים להוביל אותה לכלא.

3. חסימת כניסה למוסלמים – לאחר הטבח בסן ברנדינו בקליפורניה לפני כשנה טראמפ קבע שיסגור את הגבולות בפני מוסלמים. הפחד מקביעה זו כה חזק שלאחר בחירתו תיירים מוסלמים החליטו לדחות את נסיעתם לארה"ב.

המיליונר טראמפ

4. ביטול אובמה – קר – אובמה קר שהיא אחד מהפרוייקטים היקרים ביותר לליבו של הנשיא אובמה ואולי לב מורשתו עלול להתבטל לאור אמירותיו של טראמפ ושליטת הרפובליקנים גם בסנאט וגם בקונגרס. להחלטה כזו משמעויות משליכות לכת על ביטוח הבריאות של כ20 מיליון איש.

5. ביטול הסכמי סחר – חלק מהתמיכה של טראמפ במדינות שלא תמכו ברפובליקנים משנות ה80, בעיקר מדינות מהמרכז מערב ארצות הברית המתועש התבסס על הבטחתו להחזיר להם את ימי הזהב של מעמד הפועלים וביטול הסכמי הסחר שמפלים אותם לרעה. גם קלינטון נאלצה להתייחס לסוגייה זו ולהסיר את תמיכתה לפחות מאחד מהסכמים אלו.

ימים יגידו אם אכן הבטחות אלו יתקיימו או לא וכיצד בוחרי טראמפ יגיבו.
מה לקחנו מערב הבחירות?