מה אפשר ללמוד מערב הבחירות בארצות הברית?

בחירות 2016האפקט של בחירתו של טראמפ לנשיאות הוא כל כך משמעותי בפוליטיקה האמריקאית שיש להניח כי זעזועיו עוד יתנו את אותותיהם בחודשים הקרובים. עם כל הרטוריקה הארסית שהוא הביא למערכת הבחירות, עם כל אי הדיוקים שהוא הציג בנושאים שונים הקשורים לניהול המדינה, עם כל כך הרבה התנגדות מצד התקשורת, הממשל ואפילו המערכת הרפובליקנית עצמה, עם נחיתות כספית וארגונית מול המערכת של קלינטון שרק עזרה מאוד מיוחדת איפשרה לטראמפ אכן לזכות.

1. השמש תזרח כמעט תמיד בבוקר – אז היו כאלו שאיימו שהשווקים יתרסקו, שמנהיגי העולם יגנו, שסוף העולם יגיע והיו כאלו שציפו שהממשל המושחת והרקוב בעיניהם סוף סוף יתרסק והפלא ופלא אף אחד מהדברים לא קרה בינתיים. כך שהיכולת של המין האנושי ליצור אווירה המשפיעה בצורה פסיכולוגית כל כך חזקה על אנשים לא תמיד מתממשת. באופן מאוד דומה לאדם שקיבל כל חייו חינוך דתי לדוגמא ובפעם הראשונה שמבצע חטא הוא משוכנע בכל איבריו שהשמיים יתרסקו באותו הרגע. ובמרבית הפעמים הם אכן לא מתרסקים.

2. האומה האמריקאית מפולגת ושסועה כמו בתקופות חשוכות אחרות בהיסטוריה – האם טראמפ יוכל לעשות משהו בנידון? כיצד הוא יוכל להיות הנשיא של כל המיעוטים בהם התעמר ופגע? כיצד התמודד עם אלפי הצעירים שיצאו בערים הגדולות להפגנות הקובעות שהוא אינו הנשיא שלהם? זו שאלה שנותרת פתוחה ורק ימים יגידו מה יתרחש בשדה זה.

3. קלינטון היא סוג של שמעון פרס אבל הרבה יותר קרה ופחות אנושית. קלינטון תיזכר כאחת הלוזריות הגדולות בהיסטוריה שנכשלה לנפץ את תקרת הזכוכית של נשים מול המועמד הרפובליקני היחיד שהסקרים ניבאו שהיא מסוגלת לנצח. לאחר שהפסידה לאובמה והרימה גבות רבות כשהתמודדה בפעם השנייה בפרימרייז ולאחר שהפסידה לסנדרס באיזורים שונים לאחר שהמאבק בין השניים כבר הוכנע – הילארי עשתה זאת שוב והפסידה. אולי עכשיו היא פינתה מקום למועמדים דמוקרטיים ראויים אחרים שיכולים לנצח.
ומה הלאה?